آذربایجان غربی: بازار تاناكورا

 ایران‌شناسی: استان آذربایجان غربی: مهاباد  

  بازار تاناكورا  

در گوشه و کنار شهرهای غرب کشور، بازارهای مختلف با نام مشترک تاناکورا وجود دارد که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارد. وجه مشترک همه آنها، قاچاق بودن اجناس و به طبع آن قیمت پایین است که باعث گردیده خیل عظیمی از مسافران صرفا برای خرید از این بازارها که بیشتر اجناس دست دوم خارجی را به فروش می رسانند به این مناطق مسافرت کنند.
یکی از بازارهای بزرگ و معروف تاناکورا در غرب کشور در شهر مهاباد واقع شده است. بازاری جالب و دیدنی که علاوه بر اجناس داخل آن که بسیار متنوع و فراوان، دیوارها و سقف حصیری آن نیز دیدنی است. بازاری بزرگ که تقریبا هر چیزی در آن یافت می شود. اما شاید به صرفه ترین خریدهادر این بازار لباس، کیف و کفش و عروسک باشد.
برای خریداجناس نو خارجی؛ دستگاه های الکترونیکی و... بازار بزرگ اجناس خارجی در این شهر وجود دارد که از شهر های اطراف نیز برای خرید به آن مراجعه می شود و تنوع محصول و ارزان بودن اجناس در آن قابل توجه می باشد. علاوه بر مهاباد، بازارهای مشابه دیگری در شهرهای اطراف مانند ارومیه، اشنویه و پیرانشهر وجود دارد که دیدن آنها نیز خالی از لطف نیست.

بازار تاناکورا؛ مهاباد؛ آذربایجان غربی؛ عکس از آنوبانینی

بازار تاناکورا؛ مهاباد؛ آذربایجان غربی؛ عکس از آنوبانینی

بازار تاناکورا؛ مهاباد؛ آذربایجان غربی؛ عکس از آنوبانینی
بازار تاناکورا؛ مهاباد

در میان شهرهای این بازارها، بازار پیرانشهر به دلیل نزدیک تر بودن این شهر به مرز و کمتر بودن خریدار، به نسبت مهاباد، دارای قیمت های مناسب تری می باشد. البته باید توجه داشت که انتقال بسیاری از اجناس از این بازار مرزی به داخل کشور ممنوع بوده و قاچاق محسوب میشود. گرچه ماموران برای کسانی که بصورت تکی و به عنوان سوقات اجناسی را از بازار خریداری کرده اند و به شهر خود برمی گردند؛ مشکل چندانی ایجاد نمی کنند.

منابع:
anobanini

  شهرهای استان آذربایجان غربی  

  لیست استانها