هرمزگان

 ایران‌شناسی: استان هرمزگان  

  بندرعباس  

شهر بندر عباس مرکز شهرستان بندر عباس است. وسعت این شهر که در ساحل خلیج فارس واقع شده حدود 45 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 10 متر می باشد. در تقسیمات فعلی کشوری، شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان و یکی از مهمترین مراکز استراتژیکی و تجاری ایران در جوار خلیج فارس و دریای عمان می باشد. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستان های میناب و رودان، از غرب به شهرستان بندر لنگه و از جنوب به خلیج فارس و جزیره قشم محدود می باشد.
تا قبل از قرن چهارم هجری در حوالی بندرعباس فعلی بندر و روستای کوچکی به نام سورو وجود داشت. این بندر در 924 هجری قمری "بندر جرون" خوانده می‌شد و دهكده‌ای كوچك بود روبه‌روی سواحل شمالی جزیره پر اهمیت "هورموز" آن روزگار. در سال 1514 م. پرتغالی ها این دهکده کوچک را برای پیاده شدن و بارگیری اجناس از خشکی انتخاب کردند. به دلیل خرچنگ زیادی که در سواحل این بندر وجود داشت نام آن را بندر کامارااو یا گامارائو یعنی بندر خرچنگ گذاشتند. نام متداول بعدی یعنی گامبرون به احتمال زیاد از لغت پرتغالی گامارائو اقتباس شده است.
در سال 1622 م. شاه عباس توانست با کمک انگلیسی ها، دست پرتغالی ها را از این بندر کوتاه کند. به افتخار این پیروزی؛ بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد. هلندی‌ها در سال 1110 هجری قمری (1698 میلادی) با كسب اجازه از دولت ایران، شهر تازه‌ای با بافت و معماری ویژه در وسط شهر بندرعباس بنا نمودند (عمارت كلاه‌فرنگی در همین ایام بنا شده است). بافت و شكل ظاهری شهر جدید تا سال 1135 هجری قمری دوام یافت.

منابع:
anobanini
shatel-network (dot) com
icro (dot) ir

  معبد هندوها  

یكى از آثار جالب توجه بندرعباس، معبد هندوها است كه در خیابان امام خمینى بندرعباس قرار دارد. ساختمان این معبد، در سال 1310 ه. ق. در زمان حكومت محمد حسن خان سعدالملك حاكم وقت بندرعباس، از محل جمع آورى هدایاى هندوها، توسط تجار هندى ساخته شده است.  اساس ساختمان این معبد عبارت است از یك اتاق چهارگوش میانی كه بر روی آن گنبدی قرار گرفته.

ادامه مطلب »

  آرامگاه امام زاده سیدمظفر (امام زاده سيد مظفر)  

این آرامگاه از زیارتگاه های عمده بندرعباس و استان هرمزگان محسوب می شود. امامزاده سید مظفر از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) می باشد كه از سالیان دور مورد توجه عموم مردم، خصوصا مردم استان هرمزگان بوده و هر ساله پذیرای زائران بیشمار مشتاق خود می باشد. آرامگاه با چهار مناره؛ اوج زیبایی را به نمایش گذاشته است. برخلاف سایر آرامگاه ها و زیارتگاه های کشور؛ این زیارتگاه فاقد آینه کاری بوده و تماما با کاشی های زیبا منقوش شده است.

ادامه مطلب »

  مسجد و حمام گله داری  

مسجد گله داری از جمله آثار قدیمی و دیدنی موجود در شهر بندرعباس است که تاریخ ساخت آن مربوط به ۱۲۹۶ ه. ق. می باشد. این مسجد دارای صحن، شبستان و مناره است. شبستان بزرگ مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچبری است. این مسجد در خیابان امام خمینى بندرعباس و در محله قلعه شاهى واقع گردیده. مسجد گله داری از مستحدثات حاج عبدالرحیم گله دارى است كه در سال 1296 ه. ق. ساخته شده و در سال 1338 توسط حاج شیخ احمد گله دارى مرمت شده است.

ادامه مطلب »

  عمارت کلاه فرنگی بندر عباس  

عمارت کلاه فرنگی؛ گمرك قدیم و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده است. این ساختمان مربوط به دوره صفویه بوده كه در سال ۱۱۱۰ هجری قمری توسط هلندی ها ساخته شده است. این بنا، قلعه ای با ۱۶ برج و ۳ دروازه می باشد و از آنجا كه از معماری اروپایی آن زمان تاثیر پذیرفته، به عمارت كلاه فرنگی معروف شده است.

ادامه مطلب »

  شهرهای استان هرمزگان  

  لیست استانها